Veřejné lékarenství


Veřejné lékarenství > články a informace

články a informace


Tiskové prohlášení Grémia majitelů lékáren k nařízení dalšího předběžného opatření tentokrát v Prostějově

16.09.2009
Od středy 16. září 2009 bude dodržován zákon i v Prostějově. I pro pacienty na prostějovsku tak budou nastaveny spravedlivé podmínky při čerpání zdravotní péče. Olomoucký kraj pronajímá prostory soukromému provozovateli Středomoravská nemocniční a.s., která patří do holdingu AGEL. Tato společnost nevybírá od února letošního roku ve svých lékárnách v Prostějově, Přerově a Šternberku od pacientů regulační poplatky. Ty zde za pacienty zatím platí Olomoucký kraj. Proti tomuto postupu byla v minulém týdnu podána žaloba na ochranu proti nekalé soutěži s návrhem na nařízení předběžného opatření. Krajský soud v Ostravě nařídil krajské nemocniční lékárně v Prostějově zdržení se jakéhokoliv jednání, jehož cílem by bylo placení regulačních poplatků za pacienty. Jde o již sedmý případ v České republice a první případ v Olomouckém kraji. Tímto opatřením končí pro pacienty nerovnost při čerpání zdravotní péče. Grémium majitelů lékáren (GML) i nadále doporučuje provozovatelům veřejných lékáren v krajích, kde zatím k obcházení povinnosti vybírat poplatky dochází, podávat žaloby.

Tiskové prohlášení Grémia majitelů lékáren k návrhu na zavedení pevných cen léčiv

09.09.2009
Grémium majitelů lékáren (GML) vítá, že byly konečně vyslyšeny jeho mnohale-té návrhy a na pořad jednání politické reprezentace se dostává návrh na stanovení pevných cen léčiv hrazených ze zdravotního pojištění.

Tiskové prohlášení Grémia majitelů lékáren

07.09.2009
Grémium majitelů lékáren  (GML) odeslalo dnes Asociaci krajů České republiky žádost o zařazení všech lékáren do systému náhrady regulačních poplatků pacientům. Vzhledem k tomu, že GML o toto požádalo jednotlivé kraje už v lednu 2009 a nedočkalo se s výjimkou Karlovarského kraje kladné odpovědi, obrací se dnes přímo na předsedu Asociace krajů České republiky Michala Haška.

Elektronický recept – realita ve Španělsku

06.09.2009
Na podzim loňského roku jsem měl možnost při pravidelném zasedání Europharmforum v Kodani diskutovat o procesu elektronizace zdravotnictví se španělskými kolegy z veřejných lékáren. Navázal jsem na jejich sdělení z Basileje při Kongresu FIP.   Ve španělském zdravotnictví v roce byl v roce 2007 odstartován pilotní projekt  v oblasti  Andalusiepod pracovním názvem : Začlenění elektronického receptu do zdravotnictví.   Nové informační technologie se staly zcela běžnou součástí  procesu péče o pacienta, tak jak je známe u nás.

Tiskové prohlášení Grémia majitelů lékáren k další předběžnému opatření, které nařídil soud tentokrát ve Frýdku - Místku

04.09.2009
Praha, 3. září 2009: Od února  se v nemocniční lékárně Nemocnice s poliklinikou ve Frýdku - Místku, jejímž zřizovatelem je Moravskoslezský kraj nevybírají od pacientů regulační poplatky. Proti tomuto postupu byla v minulém týdnu  podána žaloba o ochranu proti nekalé soutěži s návrhem na nařízení předběžného opatře-ní. Krajský soud v Ostravě nařídil krajské nemocniční lékárně  ve Frýdku – Místku  zdržení se jakéhokoliv jednání, jehož cílem je placení regulačních poplatků za pacienty.  Jedná se  po Opavě, Novém Jičíně, Mladé Boleslavi,  Havířově a  Třinci o již šestý  případ v celé zemi a pátý  případ v samotném    Moravskoslezském kraji. Tímto opatřením se zastavila nerovnost při čerpání zdravotní péče  mezi pacienty. Grémium majitelů lékáren (GML) doporučuje  provozovatelům veřejných lékáren podávat žaloby v ostatních krajích. Jedná se o jediné smysluplné řešení nezákonného postupu v krajích . 

69. Světový kongres Mezinárodní farmaceutické federace, Istanbul

03.09.2009
Dnes 3.9.2009 začíná v Istanbulu 69. Sětový kongres Mezinárodní farmaceutické federace (FIP) a bude trvat do 8.9.2009.  FIP je jednou z nejvýznamnějších farmaceutických společností s celosvětovou působností. Byla založena v roce 1912 v Haagu, kde má sídlo. Je federací národních farmaceutických společností , ale rovněž každý praktikující lékárník a farmaceut  může být individuálním členem této federace. 

Tiskové prohlášení Grémia majitelů lékáren k systému proplácení regulačních poplatků v Karlovarském kraji

01.09.2009
Karlovarský kraj od 1. září 2009 začal hradit regulační poplatky ve všech lékárnách. Grémium majitelů lékáren (GML) považuje tento krok Karlovarského kraje za ojedinělý a nesystémový. GML dlouhodobě prosazuje jednotný postup v rámci všech krajů České republiky a podporuje řešení na úrovni zákonodárného sboru, které bude při čerpání zdravotní péče stejné pro všechny pacienty ve všech krajích. Regulační poplatek v lékárnách slouží ke snížení ceny léků a není v plné výši  příjmem tohoto zdravotnického zařízení.

Tiskové prohlášení Grémia majitelů lékáren k vyjádřením hejtmana MUDr. Davida Ratha o plošném zavedení výdeje léčiv v ordinacích lékařů II.

31.08.2009
Grémium majitelů lékáren považuje snahy hejtmana Davida Ratha a ČSSD prosadit zrušení lékáren v malých městech a na vesnicích za nesystémový krok namířený proti zájmu občanů České republiky. Plošné zavedení výdeje léčiv přímo v ordinacích lékařů může ve svých důsledcích poškodit pacienta.

Potvrzená účast dalších zástupců politických stran

27.08.2009
Zájem ze strany zdravotnických  expertů jednotlivých politických stran byl vysoký. Termín akce v poměrně těsném předstihu před konáním předčasných parlamentních voleb se jeví jako optimální pro představení záměrů politických představitelů a možnost otevřené  diskuse s námi lékárníky, pracujícími  ve veřejných lékárnách.

Tiskové prohlášení Grémia majitelů lékáren ke snahám hejtmana MUDr. Davida Ratha o legalizaci výdeje léčiv v ordinacích lékařů

27.08.2009
Grémium majitelů lékáren považuje snahy hejtmana Davida Ratha, legalizovat a podpořit výdej léčiv přímo v ordinacích lékařů za nešťastné a motivované pouze snahou  přímo propojit výrobce léčiv a lékaře.

Výpis: 21-30 z 32

[01] [02] [03] [04]

Vyhledávání


Veřejné lékárenství, všechna práva vyhrazena, za obsah www.verejnelekarenstvi.cz odpovídá GML. Program & design © eline.cz 2009