Veřejné lékarenství


Veřejné lékarenství > články a informace

články a informace


Tiskové prohlášení Grémia majitelů lékáren k vyjádřením hejtmana MUDr. Davida Ratha o plošném zavedení výdeje léčiv v ordinacích lékařů II.

31.08.2009 | Autor: Marek Hampel | Zdroj: Grémium majitelů lékáren
Grémium majitelů lékáren považuje snahy hejtmana Davida Ratha a ČSSD prosadit zrušení lékáren v malých městech a na vesnicích za nesystémový krok namířený proti zájmu občanů České republiky. Plošné zavedení výdeje léčiv přímo v ordinacích lékařů může ve svých důsledcích poškodit pacienta.
Hejtman David Rath ve svém vyjádření pro ČTK dne 26. srpna 2009 uvedl, že prosazuje plošný výdej léčiv v ordinacích lékařů a tento svůj postoj zdůvodnil údajnou neexistencí lékáren v obcích s méně než 5 000 obyvateli. „Je politováníhodné, že stínový ministr zdravotnictví David Rath nemá ani elementární přehled o počtu a rozložení lékáren a výdejen léčiv v České republice. V naší zemi neexistuje obec s 5000 obyvateli, ve které by nabyla lékárna. Naopak, lékárny příp. výdejny léčiv fungují ke spokojenosti pacientů i v celé řadě menších obcí“, říká Mgr. Marek Hampel, předseda představenstva Grémia majitelů lékáren.   
Podle statistických údajů připadá v ČR jedna lékárna na 3.500 obyvatel. Rozložení lékáren je však nestejnoměrné. Většina lékáren je ve velkých městech a v nákupních centrech.

 „Rozumím snaze Davida Ratha, že chce pro lékaře zajistit i jiný zdroj příjmů, než je kapitační platba z prostředků zdravotního pojištění a že o tom mluví právě nyní před volbami. Stejně tak je ale nutné upozornit všechny občany, že realizace této Rathovy představy by vedla k masivnímu zavírání lékáren a výdejen především v malých městech a vesnicích a v konečném důsledku by se obrátila proti občanům, kteří by platili za výdej léčiv vyšší částky“, upozorňuje Hampel.  „Hejtman Rath by se měl naopak zasadit o to, aby korupční příležitosti a stupňující se nemravné postupy některých výrobních firem v ordinacích lékařů, byly minimalizovány“, dodává Hampel. Výrazně by se tak snížily výdaje z prostředků veřejného zdravotního pojištění, které vynakládají farmaceutické firmy v ordinacích některých lékařů.    
„David Rath si dlouhodobě plete profesi lékaře a lékárníka. Přitom již od středověku byly tyto obory z logických důvodů odděleny a to nejen pro riziko ekonomické zainteresovanosti lékaře na tom, jaký lék dával svým pacientům, ale především z důvodu ochrany pacientů “, připomíná Marek Hampel. 
„Nemáme nic proti tomu, aby lékaři provozovali lékárnu kdekoliv, kdykoliv a s kýmkoliv, ale za stejných zákonných podmínek v jakých pracují lékárníci. Jsme zásadně proti tomu, aby ve svých ordinacích kšeftovali jen s vybranými lukrativními  léčivy od výrobní firmy, se kterou jsou předem dohodnutí, neplatili DPH z prodeje léčiv a obcházeli tak platné zákony“, uvádí Hampel.

Hejtman David Rath dále kritizuje probíhající kontroly Státního ústavu pro kontrolu léčiv u lékařů a hledá u nich politické motivy. I to považujeme za nepatřičné prosazování politických záměrů do citlivé profesní oblasti.
V Praze, 28. srpna 2009

Vyhledávání


Veřejné lékárenství, všechna práva vyhrazena, za obsah www.verejnelekarenstvi.cz odpovídá GML. Program & design © eline.cz 2009